گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتار است. این کار توسط آسیب شناسان گفتار زبان (SLPs) انجام می شود که اغلب به آنها گفتار درمانگر گفته می شود.

از تکنیک های گفتار درمانی برای بهبود ارتباطات استفاده می شود. اینها شامل درمان مفصلی، فعالیتهای مداخله زبانی و موارد دیگر بسته به نوع اختلال گفتار یا زبان است.

گفتار درمانی ممکن است برای اختلالات گفتاری که در دوران کودکی ایجاد می شود یا اختلالات گفتاری در بزرگسالان ناشی از آسیب یا بیماری، مانند سکته مغزی یا آسیب مغزی، مورد نیاز باشد.

گفتار درمانی معمولاً با ارزیابی توسط یک SLP که نوع اختلال ارتباطی و بهترین راه درمان آن را شناسایی می کند، آغاز می شود.

دلایل نیاز به گفتار درمانی چیست؟

چندین اختلال گفتار و زبان وجود دارد که با گفتار درمانی قابل درمان است.

اختلالات مفصلی اختلال مفصلی عبارت است از ناتوانی در ایجاد درست صداهای خاص کلمه. کودک مبتلا به این اختلال گفتاری ممکن است صداهای کلمه را رها کند، عوض کند، تحریف کند یا اضافه کند. 

اختلالات روانی اختلال روانی بر جریان، سرعت و ریتم گفتار تأثیر می گذارد. لکنت و بهم ریختگی از اختلالات روانی هستند. فردی که دچار لکنت است در بیرون آوردن صدا مشکل دارد و ممکن است گفتار مسدود یا قطع شده باشد یا ممکن است بخشی از کل کلمه را تکرار کند. فردی که دچار بهم ریختگی است اغلب خیلی سریع صحبت می کند و کلمات را با هم ادغام می کند.

اختلالات تشدید. اختلال رزونانس زمانی رخ می دهد که انسداد یا انسداد جریان هوای منظم در حفره های بینی یا دهان، ارتعاشات مسئول کیفیت صدا را تغییر دهد. همچنین اگر دریچه ولوفارنکس به درستی بسته نشود، ممکن است اتفاق بیفتد. اختلالات رزونانس اغلب با شکاف کام، اختلالات عصبی و تورم لوزه ها همراه است.

سایر دلایل نیاز به گفتار درمانی چیست؟

اختلالات دریافتی فرد مبتلا به اختلال زبان دریافتی در درک و پردازش آنچه دیگران می گویند مشکل دارد. این می تواند باعث شود وقتی کسی صحبت می کند بی علاقه به نظر برسید، در پیروی از دستورالعمل ها مشکل داشته باشید یا دایره لغات محدودی داشته باشید. سایر اختلالات زبانی، اوتیسم، کم شنوایی، و آسیب سر می تواند منجر به اختلال زبانی شود.

اختلالات بیانی. اختلال زبان بیانی مشکل در انتقال یا بیان اطلاعات است. اگر اختلال بیانی دارید، ممکن است در ایجاد جملات دقیق مانند استفاده از زمان فعل نادرست با مشکل مواجه شوید. این با اختلالات رشدی، مانند سندرم داون و کاهش شنوایی همراه است. همچنین می تواند ناشی از ضربه به سر یا یک وضعیت پزشکی باشد.

اختلالات شناختی- ارتباطی. مشکل در برقراری ارتباط به دلیل آسیب به بخشی از مغز که توانایی تفکر شما را کنترل می کند، اختلال شناختی-ارتباطاتی نامیده می شود. می تواند منجر به مشکلات حافظه، حل مسئله و مشکل در صحبت کردن یا گوش دادن شود. این می تواند ناشی از مشکلات بیولوژیکی، مانند رشد غیرطبیعی مغز، برخی شرایط عصبی، آسیب مغزی یا سکته باشد.

آفازی. این یک اختلال ارتباطی اکتسابی است که بر توانایی فرد در صحبت کردن و درک دیگران تأثیر می گذارد. همچنین اغلب بر توانایی خواندن و نوشتن فرد تأثیر می گذارد. سکته مغزی شایع ترین علت آفازی است، اگرچه سایر اختلالات مغزی نیز می توانند باعث آن شوند.

دیزآرتری مشخصه این عارضه به دلیل ضعف یا ناتوانی در کنترل ماهیچه های مورد استفاده برای گفتار، کند یا نامفهوم است. این بیماری بیشتر به دلیل اختلالات سیستم عصبی و شرایطی است که باعث فلج صورت یا ضعف گلو و زبان می شود، مانند ام اس (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و سکته مغزی.

حوزه های گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی برای کودکان
برای فرزند شما، گفتار درمانی ممکن است در یک کلاس درس یا گروه کوچک، یا تک به تک، بسته به اختلال گفتار انجام شود. تمرینات و فعالیت های گفتار درمانی بسته به اختلال، سن و نیازهای کودک شما متفاوت است. در طی گفتار درمانی برای کودکان، SLP ممکن است:

تعامل از طریق صحبت کردن و بازی کردن، و استفاده از کتاب، تصویر کردن اشیاء دیگر به عنوان بخشی از مداخله زبانی برای کمک به تحریک رشد زبان
صداها و هجاهای صحیح را برای کودک در حین بازی متناسب با سن خود مدل کنید تا به کودک یاد دهید که چگونه صداهای خاصی تولید کند.
راهبردها و تکالیف درسی را برای کودک و والدین یا مراقب در مورد نحوه انجام گفتار درمانی در خانه ارائه دهید

گفتار درمانی برای بزرگسالان
گفتار درمانی برای بزرگسالان نیز با ارزیابی برای تعیین نیازهای شما و بهترین درمان آغاز می شود. تمرینات گفتار درمانی برای بزرگسالان می تواند در گفتار، زبان و ارتباطات شناختی به شما کمک کند.

اگر آسیب یا شرایط پزشکی مانند بیماری پارکینسون یا سرطان دهان باعث مشکلات بلع شده باشد، درمان ممکن است شامل بازآموزی عملکرد بلع نیز باشد.

تمرینات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • حل مسئله، حافظه و سازماندهی و سایر فعالیت‌هایی که در جهت بهبود ارتباطات شناختی هستند
  • تاکتیک های مکالمه برای بهبود ارتباطات اجتماعی
  • تمرینات تنفسی برای رزونانس
  • تمریناتی برای تقویت عضلات دهان

 

کلمات مرتبط :

گفتار درمانی چیست؟ – گفتاردرمانی در پیروزی – گفتاردرمانی در نیروهوایی – گفتاردرمانی در تهران نو – گفتاردرمانی در امامت – گفتاردرمانی در شرق تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ