گفتار درمانی خوب در پیروزی

اگر فرزند شما دارای ناتوانی گفتاری است که شامل اشکال در تلفظ کلمات می شود، گفتار درمانی ممکن است به بهبود رشد زبان، ارتباط و مهارت های زبانی عملی کمک کند.

گفتار درمانی یک سرویس مداخله ای است که بر بهبود گفتار و توانایی های کودک برای درک و بیان زبان از جمله زبان غیرکلامی تمرکز دارد. گفتار درمانگران یا آسیب شناسان گفتار و زبان (SLPs)، متخصصانی هستند که این خدمات را ارائه می دهند. گفتار درمانی شامل دو جزء است: ۱) هماهنگ کردن دهان برای تولید صداها برای تشکیل کلمات و جملات (برای پرداختن به بیان، روانی، و تنظیم حجم صدا). و ۲) درک و بیان زبان (برای پرداختن به استفاده از زبان از طریق اشکال نوشتاری، تصویری، بدنه و نشانه، و استفاده از زبان از طریق سیستم‌های ارتباطی جایگزین مانند رسانه‌های اجتماعی، رایانه‌ها و آی‌پدها). علاوه بر این، نقش متخصصان گفتاردرمانی در درمان اختلالات بلع گسترده شده است تا تمام جنبه های تغذیه را شامل شود.

گفتار درمانی خوب در پیروزی

برخی از کودکان ممکن است تلفظ عالی داشته باشند، اما ممکن است برای بهبود زبان “عملی” یا فرآیند استفاده مناسب از زبان کلامی و بدن در موقعیت های اجتماعی برای اهداف روزمره مانند درخواست، گفتگو، گفتار درمانی نیاز داشته باشند.

دلایل دیگری که کودکان ممکن است به گفتار درمانی نیاز داشته باشند عبارتند از شرایط پزشکی مانند آسیب مغزی یا عفونت که بر توانایی آنها در برقراری ارتباط تأثیر گذاشته است و یک ناتوانی قابل شناسایی مانند سندرم داون. خدمات اغلب از سنین پایین شروع می شود و با ورود کودکان به مدرسه و شروع به برقراری ارتباط با زبان نوشتاری ادامه می یابد.

یک SLP ممکن است یک ناتوانی یادگیری مبتنی بر زبان را در دانش‌آموزانی که برای خواندن و بیان خود در کارهای نوشتاری تلاش می‌کنند، شناسایی کند.

مشکلات زبانی می تواند تأثیر زیادی بر توانایی کودک در نوشتن داشته باشد. برای نوشتن، کودکان باید بتوانند ایده های خود را در قالب کلمات بیان کنند و آن کلمات را در جملات سازماندهی کنند. همچنین، چالش های زبانی درک و پیروی از دستورالعمل ها را برای کودکان دشوار می کند. متخصص گفتاردرمانی خوب در پیروزی می تواند به ایجاد این مهارت ها کمک کند.

برای ارائه درمان مستقیم، متخصصان گفتاردرمانی ارزیابی هایی را انجام می دهند و برای ایجاد کلاس های غنی از زبان با معلمان مشورت می کنند. درمان ممکن است فردی باشد یا شامل گروه کوچکی از همسالان باشد که با چالش های اجتماعی و ارتباطی مشابهی روبرو هستند. در هر یک از این شرایط، هدف این است که زبان را سرگرم کننده کند، روابط دوستانه ایجاد کند و دانش آموزان را قادر به موفقیت در مدرسه کند.

آسیب‌شناسان گفتار و زبان نه تنها مشکلات بیان، زبان و شناختی را ارزیابی و درمان می‌کنند، بلکه برخی بر بلع و تغذیه نیز تمرکز می‌کنند.

این غیرمعمول نیست که کودکانی که در صحبت کردن با آنها مشکل دارند، مشکلات تغذیه نیز داشته باشند. در حالی که کودکان با نیازهای ویژه ممکن است اولین کسانی باشند که به ذهنشان خطور می کند، برای سایر کودکان هم مشکل در گفتار و هم در تغذیه غیرعادی نیست. و غذا خوردن شامل جنبه های حرکتی ظریف حرکت دادن زبان، فک و لب ها به صورت هماهنگ است، و انجام این کار همیشه آسان نیست!

متخصص گفتاردرمانی ممکن است برخی از اسباب‌بازی‌ها و سوت‌ها را بیرون بیاورد و مسابقات رله “پنبه توپ” را برای تقویت عضلات مورد استفاده در گفتار و غذا خوردن انجام دهد. استفاده از نی‌های دیوانه، مسواک‌هایی که موسیقی می‌سازد و دمیدن حباب‌ها نیز ممکن است راهبردهای سرگرم‌کننده‌ای برای کمک به کودکان برای تحمل احساسات مختلف در دهان باشند.

 

کلمات مرتبط :

گفتار درمانی خوب در پیروزی – بهترین مرکز گفتاردرمانی شرق تهران – گفتاردرمانی لکنت زبان – گفتاردرمانی کودکان در شرق تهران – گفتاردرمانی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ