گفتاردرمانی کودکان کم شنوا نقش موثری در بهبود توانایی های زبانی و گفتاری و همچنین بهبود درک کلامی در کودکان مبتلا به کم شنوایی است.

شنوایی کامل و صحیح نقش اصلی را در رشد کامل زبانی ، گفتاری و درک کلام در کودکان دارد به همین دلیل مشکلات گفتاری از جمله مهم ترین عوارضی است که کودکان کم شنوا از آن رنج می برند.

کم شنوایی یکی از شایع ترین عوامل بروز اختلالات گفتاری در کودکان است ، در واقع بسیاری از کودکانی که به دلیل مشکلات مرتبط با گفتار و زبان به کلینیک های گفتاردرمانی ارجاع داده می شوند به انواع کم شنوایی مبتلا هستند.

کم شنوایی معمولا در دو نوع انتقالی و حسی_عصبی رخ می دهد.

در کم شنوایی حسی_عصبی که از شایع ترین انواع کم شنوایی است که به دلیل وجود اختلال در گوش داخلی یا عصب شنوایی رخ داده و با روش های جراحی قابل درمان نیست و شنوایی فرد اغلب با کاشت حلزون و یا تجویز سمعک تا حدودی قابل درمان است. در نوع انتقالی نیز بروز مشکل در گوش بیرونی یا میانی مانند عفونت گوش و اختلال در عملکرد آن ها موجب بروز کم شنوایی شده که اغلب با دارو و یا عمل جراحی قابل درمان است.

گفتاردرمانی در کودکانی که دچار مشکلات شنوایی هستند به بهبود و تقویت مهارت های ارتباطی _ کلامی کمک زیادی می کند.

گفتاردرمانی کودکان کم شنوا

امروزه با پیشرفت های چشمگیری که در زمینه تکنولوژی و شنوایی ایجاد شده کودکانی که دچار مشکلات شنوایی همچون کم شنوایی و یا افت شنوایی هستند نیز می توانند مانند سایر افراد صحبت کنند ، زبان گفتاری را بطور صحیح بیاموزند و مانند سایر افراد زندگی طبیعی داشته باشند.

گفتاردرمانی در کودکان کم شنوا یکی از موثرترین راهکارهای توانبخشی شنیداری این کودکان و کمک به کاهش مشکلات ناشی از این اختلال است.

تکرار کلمات شنیده شده ، تشخیص تفاوت بین صداها ، برقراری تماس چشمی ، صدا سازی توسط کودک ، تمریناتی برای کنترل تنفس ، انجام بازی هایی که نیازمند صداسازی هستند و … از راهکارهای رایج گفتاردرمانی در این کودکان هستند.

گفتاردرمانگر به کودکان کم شنوا کمک می کند تا بتواند کلمات و صداها را تشخیص داده و بتواند از آن ها برای صحبت کردن بطور صحیح بهره ببرد.

در صورت عدم توانبخشی کودکان مبتلا به افت شنوایی با گفتاردرمانی گفتار و زبان این کودکان محدود می شود که این وضعیت می تواند سبب تاثیر نامطلوب در تحصیل و شغل کودک در بزرگسالی شود.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی کم شنوایی – گفتاردرمانی خوب در تهران – بهترین مرکز گفتاردرمانی کودکان در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ