گفتاردرمانی کودکان کم توان ذهنی یکی از بخش های مهم توانبخشی در این کودکان برای کاهش مشکلات آن ها و بهبود کیفیت زندگی آن هاست.

یکی از حوزه هایی که در کودکان کم توان ذهنی دچار مشکل است گفتار و زبان آنهاست که می تواند منجر به بروز مشکلات ارتباطی در این کودکان شود.

صحبت کردن به عنوان بهترین و اولین ابزار برای برقراری ارتباط بین افراد شناخته می شود و هر فرد از دوران کودکی برای برقراری ارتباط و بیان خواسته هایش شروع به صحبت کردن می کند.

حرف زدن در کودکان بتدریج با رشد کودک تکامل پیدا می کند اما کودکان کم توان ذهنی در این حوزه دچار مشکلاتی هستند که مشاوره با یک گفتاردرمانگر می تواند به کاهش مشکلات آن ها کمک کند.

کودکان کم توان ذهنی برای صحبت کردن و تولید کلمات و برقراری ارتباط دچار مشکل هستند و به همین نیازمند مداخلات گفتاردرمانی هستند.

مشکلات گفتاری کودکان کم توان ذهنی

  • ناتوانی در بیان نیازها و خواسته هایشان 
  • مشکلات تلفظی 
  • تاخیر در رشد گفتار 
  • استفاده از جملات کوتاه 
  • اشتباهات دستوری عدیده که سبب ناتوانی در رساندن مفهوم خود به دیگران می شود.
  • مشکل و ناتوانی در به کار بردن بسیاری از کلمات 
  • ناتوانی در گوش دادن به حرف اطرافیان
  • مشکل در گوش دادن و فعالیت به طور همزمان 

گفتاردرمانی کودکان کم توان ذهنی

گفتاردرمانگر برای کمک به کودکان کم توان ذهنی ابتدا میزان ناتوانی و همچنین توانمندی های کودک را بررسی کرده و بر اساس آن ها راهکارهای درمانی مناسب را اتخاذ می کند.

بررسی وضعیت شنوایی این کودکان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است چراکه مشکلات شنوایی تاثیر مستقیم بر گفتار کودک دارد و از آن جایی که برخی از کودکان کم توان ذهنی دچار مشکلات شنوایی نیز هستند این مشکل نیز باید مدنظر قرار داده شود.

متخصص گفتار درمانی به کودکان کم توان ذهنی کمک می کند تا بتوانند مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنند و از طرفی با بهبود مهارت های زبانی و کلامی در آن ها به کاهش مشکلاتی که در این زمینه برای آن ها ایجاد شده نیز کمک می کند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی کودکان عقب مانده ذهنی – بهترین گفتاردرمانی در شرق تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ