گفتاردرمانی سندرم داون یکی از راهکارهای اصلی توانبخشی در این کودکان است که با هدف ایجاد و تقویت مهارت های کلامی و گفتاری برای بهبود ارتباطات اجتماعی در این کودکان ارائه می شود.

تاخیر در مهارت های گفتاری و زبانی در کودکان سندرم داون یکی از عوارض شایعی است که در اغلب این کودکان دیده می شود و با راهکارهای گفتاردرمانی می توان به بهبود آن کمک کرد.

از آن جایی که مهارت های گفتاری و زبانی بیشتر از توانایی های غیرکلامی با تأخیر مواجه است شروع و مداخله به موقع گفتاردرمانی نقش موثری در بهبود عوارض ایجاد شده برای کودک مبتلا به این سندرم ژنتیکی دارد.

مهارت های زبانی و گفتاری پایه رشد اجتماعی و شناختی فرد است و بر رشد تمام جنبه ها تأثیر می گذارد و در صورتی که دچار مشکل باشد فرد در برقراری روابط اجتماعی دچار مشکلات عدیده ای می شود که این امر ضرورت گفتاردرمانی را در کاهش مشکلات این کودکان نشان می دهد.

بهبود مهارت های گفتاری و زبانی کودکان سندروم داون در پیشرفت تمام جنبه های تکاملی شان و بهبود کیفیت زندگی شان نقش اساسی دارد که این مهم با راهکارهای گفتاردرمانی میسر می شود.

گفتاردرمانی سندرم داون

گفتاردرمانی سندرم داون

توانایی صحبت کردن به کودکان این امکان را می دهد که بر جهان احساسی و اجتماعی شان کنترل داشته باشند. صحبت کردن کودک را قادر می سازد تا نیازهای خود را با اطرافیان در میان بگذارد و به آن ها دست یابد و … به همین جهت اهمیت بالایی دارد و بروز هرگونه مشکلی در آن می تواند بطور مستقیم سبب تاثیر نامطلوب بر کیفیت زندگی فرد شود.

کودکان مبتلا به این سندرم ژنتیکی زمینه های ارتباطی قوی در تعامل با دیگران دارند اما به علت ضعف توانایی های بیانی قادر به ارتباط کلامی با قوی با دیگران نیستند که این موضوع نشان دهنده اهمیت خدمات گفتاردرمانی در توانبخشی این کودکان و کاهش مشکلات آن ها است.

کودکان سندرم داون اغلب افرادی با ارتباط قوی هستند و از همان کودکی تمایل زیادی برای برقرار روابط اجتماعی از خود نشان می دهد و در صورتی که مشکلات گفتاری مانع از برقراری این روابط برای کودک شود آسیب های روحی زیادی برای وی به همراه خواهد داشت ، به همین جهت شروع به موقع راهکارهای توانبخشی از جمله گفتاردرمانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی در پیروزی – گفتاردرمانی در افسریه – گفتاردرمانی خوب در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ