کاردرمانی فلج مغزی موثرترین و ضروری ترین راهکار توانبخشی در کودکان مبتلا به این اختلال است که نقش موثر در تقویت توانمندی ها و جلوگیری از تشدید عوارض دارد.

فلج مغزی به عنوان شایع ترین اختلال مغزی در بین کودکان بخصوص نوزادان تازه متولد شده شناخته می شود که به علت آسیب مغز در دروان جنینی ، حین تولد یا پس از آن و در سال های ابتدایی زندگی رخ می دهد.

کاردرمانی برای بهبود توانایی جسمی و ذهنی کودکان فلج مغزی و کمک به بهبود تکامل فرایندهای رشدی در این کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است.

کاردرمانگر برای کودک مبتلا به این عارضه مغزی از تکنیک ها و روش های مختلفی بهره برده و به ارتقا سطح آمادگی فیزیکی و به حداقل رساندن مشکلات جسمی و بهبود کیفیت زندگی این کودکان کمک زیادی می کند.

تقویت عضلات ضعیف بخصوص عضلات عملکردی در کودکان فلج مغزی یکی از متدهای کاردرمانی در فلج مغزی است.

تقویت عضلات در کودکان مبتلا به این عارضه مغزی بسته به شرایط ذهنی و شناختی کودک فلج مغزی متفاوت است و با تمرینات و راهکارهای مختلفی انجام می گیرد.

اسب درمانی نیز یکی از تکنیک های کاردرمانی فلج مغزی است که نقش موثری در بهبود شرایط حرکتی و افزایش دامنه حرکات بهبود تعادل و هماهنگی حرکات کودک دارد.

راهکارهای توانبخشی نقش مهمی در تسریع رشد جسمی – حرکتی و همچنین رشد ذهنی در کودکان مبتلا به فلج مغزی دارند و هرچه در سنین پایین تر آغاز شوند نتایج درمانی بهتری را نیز در پی خواهند داشت.

اهداف کاردرمانی فلج مغزی

  • آموزش مهارت های روزمره زندگی با استفاده از وسایل کمکی
  • تقویت یا ایجاد مهارت هایی مانند گردن گرفتن ، سینه خیز و چهار دست و پا راه رفتن و … 
  • آموزش نحوه صحیح غذا خوردن ، لباس پوشیدن ، حمام کردن و …
  • کاهش میزان وابستگی به اطرافیان و افزایش استقلال در انجام امور روزمره
  • تقویت تعادل

 

کلمات مرتبط :

بهترین مرکز کاردرمانی کودکان در تهران – کاردرمانی خوب در تهران – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در نیروهوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ