کاردرمانی تاخیر حرکتی در کودکانی که به هر دلیل در فرایند رشد خود دچار مشکل هستند و مهارت های آن ها در سطح پایین تر از همسالان خود قرار دارند ارائه می شود.

تقویت مهارت های حرکتی کودکان و جلوگیری از تشدید مشکلات حرکتی در کودکانی که به هر دلیل دچار تاخیر در مراحل رشد هستند از مهم ترین اهداف کاردرمانی در این کودکان است که در کلینیک کاردرمانی لبخند در شرق تهران ( کاردرمانی در پیروزی ) به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

کاردرمانی تاخیر حرکتی راهکاری موثر در درمان تاخیر حرکتی و بهبود وضعیت جسمی و حرکتی در کودکی است که دچار تاخیر در مراحل رشد است.

تاخیر رشدی و حرکتی به شرایطی گفته می شود که کودک در زمان مناسب خود توانایی هایی همچون نشستن ، غلت زدن ، چهاردست و پا رفتن ، راه رفتن و … را نداشته باشد ، در این شرایط کاردرمانی برای کمک به تقویت مهارت ها و جلوگیری از شکل گیری الگوهای غلط توصیه می شود.

همزمان که کودک رشد می کند مهارت های مختلفی همچون نشستن ، چهار دست و پار راه رفتن و … را به تدریج می آموزد ، در صورتی که هریک از این مهارت ها در زمان مناسب در کودک ایجاد نشود تاخیر رشدی در کودک رخ داده و نیازمند خدمات توانبخشی با کاردرمانی کودکان است.

کودکان با تأخیر رشد، این مراحل را همانند کودکان هم سن خود در همان زمان به دست نمی آورد. یک کودک ممکن است در یک حیطه و یا چند حیطه حرکتی و مهارتی تأخیر داشته باشد.

کاردرمانی تاخیر حرکتی نقش مهمی در بهبود و تقویت مهارت های حرکتی کودکان داشته و مشکلات کودک در بزرگسالی را به حداقل می رساند و به کودک کمک می کند در سنین بزرگسالی مانند همسالان خود بتواند به فعالیت بپردازد.

والدین باید آگاهی کامل از روند طبیعی رشد جسمی و ذهنی در کودک خود داشته باشند و در صورتی که احساس می کنند توانایی های کودک نسبت به کودکان هم سن و سال کمتر است باید با یک متخصص اطفال و کاردرمانگر مشورت کنند تا هرچه سریع تر اقدامات درمانی و توانبخشی را آغاز کنند.

کاردرمانی تاخیر حرکتی

کاردرمانی تاخیر حرکتی

کاردرمانگر ابتدا اقدام به ارزیابی دقیق شرایط کودک و میزان توانایی های کودک پرداخته و برنامه توانبخشی را متناسب با شرایط کودک در نظر می گیرد.

کاردرمانگر متناسب با سن و توانایی های کودک و همچنین ضعف های وی برنامه توانبخشی منحصر به کودک را تنظیم می کند.

دلایل تاخیر حرکتی در کودکان

  • وارد شدن ضربه به مغز در دوران جنینی یا نوزادی
  • سندروم داون و سیار سندرم های ژنتیکی
  • فلج مغزی
  • مسمومیت شدید مادر در دوران بارداری
  • فلج اطفال
  • ابتلای مادر به عفونت ها در هنگام بارداری
  • تب بالا و تشنج در دوران نوزادی
  • و …

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی کودکان – کاردرمانی تاخیر رشدی – کاردرمانی در شرق تهران – کاردرمانی در پیروزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ