کاردرمانی ام اس

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خودایمنی مزمن است که به پوشش محافظ روی اعصاب شما حمله می کند. این حملات به پوششی که میلین نام دارد آسیب می زند و می شکند. با از بین رفتن میلین، ارتباط بین مغز و بدن شما ممکن است قطع شود. در نهایت، ام اس می تواند به خود اعصاب آسیب برساند و از بین ببرد. این آسیب قابل جبران نیست.

ام اس علائم و نشانه های مختلفی را ایجاد می کند. علائمی که ممکن است تجربه کنید بستگی به این دارد که اعصاب شما چقدر آسیب دیده است و کدام اعصاب هدف بیماری قرار گرفته اند. نوع MS شما تعیین می کند که علائم شما با چه سرعتی پیشرفت کنند.

کاردرمانی چیست؟
کاردرمانی (OT) یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که هدف آن کمک به افراد با نیازهای تخصصی است که مستقل تر و سازنده تر زندگی کنند.

کاردرمانی مشابه فیزیوتراپی است، اما چند تفاوت کلیدی وجود دارد. در حالی که فیزیوتراپی بر قدرت کلی، دامنه حرکتی مفاصل، هماهنگی و مهارت های حرکتی درشت تمرکز دارد، کاردرمانی بر کمک به انجام فعالیت های روزمره با استقلال بیشتر تمرکز دارد.

کاردرمانگران به افراد کمک می کنند با وجود ناتوانی یا بیماری بهتر زندگی کنند. آنها این کار را با بهبود مهارت های مورد نیاز برای انجام وظایف روزمره یا یافتن راه های جایگزین برای انجام آنها انجام می دهند.

کاردرمانی ام اس

کاردرمانی می تواند به شما کمک کند در هنگام زندگی با ام اس چگونه از خود مراقبت کنید.

کمک در افزایش استقلال در انجام فعالیت ها

یکی از اهداف اصلی کاردرمانی کمک به شما برای داشتن یک زندگی مستقل است. هنگامی که مبتلا به ام اس هستید، حتی فعالیت های معمول نیز می تواند چالش برانگیز باشد. یک کاردرمانگر می‌تواند ابزارهایی را که برای انجام کارهای روزمره به‌طور مؤثرتر نیاز دارید، در اختیار شما بگذارد.

این شامل:

 • دوش گرفتن
 • انجام فعالیت های شخصی
 • مصرف داروها
 • رانندگی
 • نظافت
 • لباس پوشیدن
 • آراستن
 • آماده سازی غذا
 • سرگرمی ها

این امر به ویژه زمانی مهم است که علائم ام اس بر حافظه، تمرکز و سازمان شما تأثیر بگذارد یا دائماً شما را خسته کند.

به شما یاد می دهد چگونه در مصرف انرژی صرفه جویی کنید

یکی از بزرگترین چالش های افراد مبتلا به ام اس، صرفه جویی در انرژی است. در صورت ابتلا به ام اس، ورزش کردن یا خستگی جسمانی می تواند ناتوان کننده باشد. این می تواند باعث شعله ور شدن ام اس یا تشدید عود بیماری شود. این یک نگرانی است زیرا همیشه نمی توان از آسیب ناشی از شعله ور شدن بازیابی کرد.

کاردرمانی ام اس می توانند به افراد مبتلا به ام اس کمک کنند تا یاد بگیرند از انرژی و توانایی های خود به روش هایی سودمند و نه مضر استفاده کنند. یک کاردرمانگر همچنین می‌تواند به شما در شناسایی ابزارها و تکنیک‌هایی کمک کند که به ساده‌سازی کارها و کاهش بار روی بدن شما کمک می‌کنند.

راه اندازی دستگاه های تطبیقی ​​در محل کار، مدرسه و خانه

یکی از مهمترین وظایف یک کاردرمانگر ارزیابی نحوه تعامل شما با محیط کار، مدرسه و خانه است. سپس درمانگر می تواند راه هایی را برای بهبود این تعاملات بر اساس نیازهای شخصی شما شناسایی کند.

صدها فناوری و ابزارهای تطبیقی ​​یا کمکی مختلف برای ارتقای استقلال وجود دارد. کاردرمانگر شما می تواند توصیه کند که کدامیک بیشتر به شما کمک می کنند.

نمونه هایی از دستگاه های تطبیقی ​​و کمکی که می توانند به افراد مبتلا به ام اس کمک کنند عبارتند از:

 • ویلچر، عصا و واکر
 • تجهیزات حمام برای جلوگیری از سقوط
 • دستگاه هایی که ایمنی و راحتی رانندگی را بهبود می بخشند
 • ظروف وزن دار برای مقابله با لرزش
 • ابزاری برای برداشتن وسایل از روی زمین
 • وسایل کمکی خواندن و نوشتن، مانند دستگیره های مداد
 • کمک های بصری

بهبود قدرت و هماهنگی

بسیاری از افراد مبتلا به ام اس قدرت یا هماهنگی دست ها را از دست می دهند. این می تواند حتی ساده ترین کارها مانند بستن دکمه های پیراهن را نیز بسیار دشوار کند. یک کاردرمانگر می تواند تمریناتی را برای بهبود قدرت و دامنه حرکتی دستان شما آموزش دهد.

یک متخصص کاردرمانی ام اس همچنین در مورد فناوری های تطبیقی ​​موجود برای کمک به رفع نیازهای شما و غلبه بر کمبود قدرت دست می داند.

توانبخشی شناختی

یک متخصص کاردرمانی می تواند شما را از نظر مسائل مربوط به حافظه، تمرکز یا حل مسئله ارزیابی کند. سپس می توانند راه هایی برای جبران این مسائل پیدا کنند.

کاردرمانگر شما ممکن است آموزش شناختی کامپیوتری را توصیه کند. آنها همچنین ممکن است به شما یاد دهند که از برنامه های تلفن هوشمند برای کمک به یادآوری رویدادهای مهم یا مدیریت امور مالی خود استفاده کنید.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی ام اس – درمان ام اس – بهترین مرکز کاردرمانی شرق تهران – توانبخشی شناختی چیست؟ – بهترین مرکز گفتاردرمانی در شرق تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ