نوروتراپی در پیروزی

نوروتراپی درمان اختلالات با آموزش مجدد مغز است. نوروتراپی، در حالی که هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد، قبلاً در تغییر عملکرد مغز برای تسکین بیمارانی که از طیف وسیعی از اختلالات رنج می برند، اثربخشی نشان داده است.

نوروتراپی چیست؟
نوروتراپی به هر نوع فناوری عصبی با کاربرد درمانی اشاره دارد. اگرچه نوروتراپی ها عمدتاً هنوز در مرحله تحقیق و توسعه هستند و بیشتر به عنوان درمان های تجربی در محیط های بالینی استفاده می شوند، آنها قبلاً برای درمان طیف وسیعی از بیماری های روانی و عصبی اثربخشی نشان داده اند.

نوروتراپی در پیروزی

نوروتراپی شامل “بازسازی مجدد” نورون ها برای بهبود عملکرد مغز به نوعی است. کاربردهای رایج شامل مدیریت اختلالات خلقی، یادگیری شناختی و بهبود عملکرد، و مدیریت اعتیاد یا عادت است.

نوروتراپی می تواند به روش های مختلفی عمل کند، از جمله موارد زیر:

  • درمان نورون: در صورت آسیب یا آسیب مغزی، نوروتراپی به دنبال درمان سلول های آسیب دیده مغز است.
  • تحریک عصبی: تحریکی مانند درمان تشنج الکتریکی می تواند به احیای مدارهای غیرفعال یا مناطقی از مغز که برای بهبود عملکرد مغز نیاز به بازیابی عملکرد دارند، کمک کند.
  • تعدیل عصبی: نوروتراپی با استفاده از تحریک عصبی، گاهی با نوروفیدبک، برای کمک به تعدیل فعالیت در مغز یا سایر مناطق سیستم عصبی در پاسخ به سیگنال‌ها.

هر یک از این روش های درمانی به دنبال کمک به بازسازی مجدد مدارهای مغز برای بهبود یا بازیابی عملکرد طبیعی مغز است.

چه کسانی از نوروتراپی در پیروزی استفاده می کنند؟

طیف وسیعی از افرادی که عملکرد غیرطبیعی مغز را تجربه می کنند که بر کیفیت زندگی آنها تأثیر می گذارد، ممکن است از نوروتراپی بهره مند شوند. دریافت کنندگان نوروتراپی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بازماندگان آسیب مغزی، تومور یا سکته مغزی: افرادی که نوعی آسیب مغزی را تجربه کرده‌اند که منجر به کاهش عملکرد مغز می‌شود، ممکن است از نوروتراپی برای تعدیل فعالیت امواج مغزی بهره ببرند.
  • بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی: بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی، مانند بیماری پارکینسون یا آسیب نخاعی، می توانند از نوروتراپی مانند آموزش نوروفیدبک بهره مند شوند، که به سیستم عصبی بیمار کمک می کند مسیرهای عصبی باقیمانده را برای بهبود عملکرد حرکتی سازماندهی مجدد کند.
  • بیماران مبتلا به اختلالات روانی: بیمارانی که به دلیل اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) کاهش کیفیت زندگی را تجربه می کنند نیز می توانند از نوروتراپی مانند آموزش نوروفیدبک بهره مند شوند.

چگونه نوروتراپی می تواند به بهبود عملکرد مغز کمک کند؟

نوروتراپی برای برخی از مبتلایان به بیماری های روانی و عصبی جذاب است زیرا درمانی است که شامل داروها و عوارض جانبی بالقوه خطرناک آنها نمی شود. درعوض، به آموزش مغز بیمار کمک می کند تا فعالیت امواج مغزی کمتر از حد مطلوب را تغییر دهد. مطالعات تا حد زیادی از اثربخشی نوروتراپی حمایت کرده‌اند، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

نوروتراپی به مغز بیمار آموزش می دهد تا الگوهای امواج مغزی طبیعی یا بهینه تری تولید کند. تعدادی از فناوری‌های عصبی با کاربردهای درمانی وجود دارد که به روش‌های مختلف به این هدف می‌رسند.

به عنوان مثال، نوروفیدبک درمانی به بازیابی و بازسازی مجدد فعالیت امواج مغزی از طریق تقویت مثبت کمک می کند. هنگامی که مغز بیمار فعالیت بهینه ای را تولید می کند، تقویت مثبت شروع می شود. وقتی امواج مغزی بهینه نباشند، تقویت مثبت متوقف خواهد شد. بیمار می‌تواند به تدریج مغز خود را برای فعالیت طبیعی‌تر مغز از طریق این شکل از درمان دوباره سیم‌کشی کند.

نوروتراپی می تواند عدم تعادل امواج مغزی را در مناطق خاصی از مغز با استفاده از تقویت مثبت برای کمک به تقویت فعالیت امواج مغزی طبیعی هدف قرار دهد. به عنوان مثال، نوروفیدبک می تواند فعالیت امواج مغزی را اندازه گیری کند و زمانی که بیمار از فعالیت امواج مغزی بهینه در نواحی مورد نظر مغز استفاده می کند، تقویت مثبت ارائه می کند.

 

کلمات مرتبط :

نوروتراپی در پیروزی – نوروتراپی چیست؟ انواع نوروتراپی – انواع نوروفیدبک – درمان با نوروفیدبک در پیروزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ