مشکلات پردازش حسی، همچنین به عنوان اختلال پردازش حسی (SPD) شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که مغز در دریافت و پاسخ به اطلاعاتی که از طریق حواس وارد می شود، مشکل دارد. این می تواند بر نحوه درک و واکنش شخص به ورودی های حسی مانند لمس، صدا، چشایی، بویایی و بینایی تأثیر بگذارد.

برخی از علائم رایج مشکلات پردازش حسی عبارتند از حساسیت بیش از حد به بافت ها یا صداهای خاص، مشکل در هماهنگی و حرکت، به راحتی پرت شدن، یا تجربه اضطراب یا طغیان های عاطفی در پاسخ به ورودی های حسی.

انواع مختلفی از مشکلات پردازش حسی وجود دارد و می تواند از نظر شدت متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است فقط علائم خفیف را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به طور قابل توجهی تحت تاثیر اختلالات پردازش حسی خود قرار گیرند.

اگر شما یا شخصی که می شناسید علائم مشکلات پردازش حسی را تجربه می کنید، ممکن است مفید باشد با یک متخصص کاردرمانی مشورت کنید که می تواند ارزیابی و راهنمایی های بیشتری در مورد نحوه مدیریت این مشکلات ارائه دهد.

دلایل مشکلات پردازش حسی

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که اختلالات پردازش حسی ممکن است در افراد مبتلا به شرایط خاصی مانند اختلال طیف اوتیسم، اختلال بیش‌فعالی کمبود توجه (ADHD) و اختلالات اضطرابی شایع‌تر باشد. همچنین ممکن است عوارض دوران بارداری و زایمان، و همچنین قرار گرفتن در معرض سموم یا عفونت در دوران بارداری، خطر ابتلا به مشکلات پردازش حسی را افزایش دهد.

علاوه بر این، برخی از محققان معتقدند که تجربیات اولیه و عوامل محیطی ممکن است به مشکلات پردازش حسی کمک کنند. به عنوان مثال، عدم مواجهه با انواع خاصی از ورودی های حسی در طول دوره های حیاتی رشد ممکن است بر نحوه پردازش اطلاعات حسی مغز در مراحل بعدی زندگی تأثیر بگذارد.

توجه به این نکته ضروری است که اختلال پردازش حسی ناشی از تربیت ضعیف والدین یا فقدان نظم و انضباط نیست و نتیجه شخصیت یا شخصیت فرد نیست. آنها یک بیماری عصبی هستند که بر نحوه پردازش اطلاعات حسی مغز تأثیر می گذارد.


بیشتر بخوانید : بهترین کاردرمانی شرق تهران


روشهای درمان

درمان مشکلات پردازش حسی معمولاً شامل ترکیبی از کاردرمانی، درمان یکپارچگی حسی و مداخلات رفتاری است.

کاردرمانی اغلب برای کمک به افراد مبتلا به اختلال پردازش حسی استفاده می شود تا راهبردهایی برای مدیریت مشکلات حسی خود ایجاد کنند. این ممکن است شامل فعالیت هایی برای کمک به آنها برای تحمل بهتر انواع خاصی از ورودی های حسی و همچنین تمرین هایی برای بهبود هماهنگی و مهارت های حرکتی باشد.

درمان یکپارچگی حسی نوعی از کاردرمانی است که بر کمک به افرادی که اختلالات پردازش حسی دارند برای ادغام و تفسیر بهتر اطلاعات حسی تمرکز دارد. این ممکن است شامل فعالیت هایی مانند تاب خوردن، پریدن روی توپ درمانی، یا بازی با مواد بافتی باشد تا به فرد کمک کند با انواع مختلف ورودی های حسی راحت تر شود.

همچنین ممکن است از مداخلات رفتاری برای کمک به افراد مبتلا به اختلال پردازش حسی برای مدیریت علائم خود استفاده شود. این ممکن است شامل استراتژی هایی مانند تکنیک های آرام سازی، درمان شناختی-رفتاری یا آموزش مهارت های اجتماعی باشد.

در برخی موارد، ممکن است از دارو برای کمک به مدیریت علائمی مانند اضطراب یا مشکلات توجه نیز استفاده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ