لکنت زبان یکی از شایع ترین اختلالات گفتاری است که اغلب در کودکان دیده می شود و در سنین کودکی علائم خود را نشان می دهد اگرچه احتمال بروز این اختلال شایع در افراد بزرگسال و در اثر مشکلاتی همچون ضربه مغزی ، سکته مغزی و … و بطور ناگهانی وجود دارد.

گفتاردرمانی راهکار اصلی درمان لکنت است که با توجه به علت زمینه ای ، نوع و شدت این عارضه با روش های مختلفی به فرد دچار این اختلال کمک می کند.

گفتاردرمانگر ( آسیب شناس گفتار و زبان ) از موثرین روش های درمان لکنت برای کمک به کودکان و بزرگسالانی که دچار این اختلال هستند استفاده می کنند.

این عارضه سبب می شود فرد نتواند کلمات را بطور صحیح و روان ادا کند و گاهی حتی فرد نمی تواند با اطرافیان خود ارتباط کلامی موثر ( قابل فهم ) برقرار کند.

این اختلال گفتاری شایع سبب ایجاد اختلال جدی در وضعیت گفتاری فرد شده و حرف زدن را برای فرد دشوار می کند.

متخصصان ترکیبی از عوامل جسمی ، عاظفی و اجتماعی را در بروز لکنت موثر می دانند بطوری که بر اساس آمارها این اختلال در افرادی که دچار ناراحتی‌ های عصبی و ناسازگاری‌ های اجتماعی هستند بیش از سایر افراد رخ می دهد.

دوران بلوغ نیز از عواملی است که ریسک بروز این اختلال و تشدید آن را افزایش می دهد.

دلایل بروز لکنت

  • تغییر ناگهانی شرایط زندگی مانند مهاجرت ، ورود به مدرسه و …
  • مشکلات روحی شدید که سبب آسیب جدی به روحیه کودک می شوند مانند جدایی والدین یا مرگ یکی از والدین یا نزدیکان کودک
  • اختلالات مغزی مانند سکته مغزی و فلج مغزی
  • شرایط روحی نامناسب که فشار روحی شدید به فرد وارد می کند.
  • اختلالات دستگاه عصبی که در سیستم گفتار و زبان فرد نقش دارند.
  • ناهنجاری‌ های فیزیولوژیکی
  • ناهنجاری های مادرزادی دستگاه صوتی
  • استرس شدید

انواع لکنت

کلونیک (حالت تکراری در بیان کلمات)

در این نوع اختلال کودک یک سیلاب از کلمه‌ ای را با سرعت و تشنج تکرار می‌کند. بطور مثال می گوید م م م ادر

تونیک (توقف در تلفظ)

در این نوع اختلال کودک برای ادای کلمه به شدت به خودش فشار می‌آورد و پس از وقف کوتاهی به‌ طور ناگهانی و با تشنج کلمه را ادا می‌کند.

روش های درمان

همانطور که گفته شده گفتاردرمانی درمان اصلی و اولیه این اختلال گفتاری شایع است ، به همین جهت مراجعه به کلینیک گفتاردرمانی و مشورت با یک گفتاردرمانگر از اهمیت زیادی برخوردار است.

گفتاردرمانگر پس از ارزیابی دقیق شرایط فرد مبتلا به اختلال لکنت زبان ( سن ، عامل بوجود آورنده و شدت این اختلال ) از موثرترین متدهای گفتاردرمانی برای کمک به بهبود شرایط فرد بهره می برد.

گفتاردرمانگر از روش‌ های زبانی یا تلفظی با هدف ایجاد هماهنگی‌ بین حنجره ، گونه‌ ها، زبان و لب‌ ها به درمان لکنت کمک می کند.

آموزش والدین برای پرهیز از انتقاد و سرزنش کودک و همچنین ادامه تمرینات گفتاردرمانی در منزل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صورتی که فرد مبتلا به لکنت از طرف اطرافیان مورد سرزنش و تحقیر قرار بگیرد روند درمانی نیز با موفقیت کمتری همراه است.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی خوب در تهران – بهترین مرکز گفتاردرمانی در شرق تهران – گفتاردرمانی در پیروزی – گفتاردرمانی در نیروهوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ