سکته مغزی شایع ترین اختلال نورولوژیک است که سالانه میلیون ها نفر را درگیر عوارض خود می کند که با کاردرمانی می توان به بهبود شرایط مبتلایان به این عارضه مغزی شایع کمک کرد.

این عارضه مغزی به دلیل بروز اختلال در خونرسانی یا توقف خونرسانی به قسمت هایی از مغز رخ داده که این وضعیت منجر به آسیب موقتی یا دائمی و یا در مواردی مرگ سلول های مغزی می شود.

آسیب سلول های مغزی منجر به بروز اختلالات عملکردی در فرد و در موارد شدید صدمات جبران ناپذیری برای فرد می شود.

این عارضه مغزی سبب ایجاد آسیب در نورون های قسمت محرکه فوقانی شده که این وضعیت می تواند سبب فلج یا اختلال حرکتی در قسمت ها مختلف بدن شود.

اختلالات حسی – ادراکی،‌ مشکلات بینایی ، مشکلات حرکتی و اختلال در گفتار از مهم ترین عوارضی هستند که سکته مغزی در پی دارد.

این عارضه مغزی به عنوان یک وضعیت اورژانسی شناخته شده و بیمار مبتلا به آن باید در کمترین زمان ممکن به مراکز درمانی مجهز انتقال داده شود.

کاردرمانی سکته مغزی نقش موثری در توانبخشی و کاهش مبتلایان به این عارضه جدی دارد.

علائم سکته مغزی

  • فلج یا بی حسی در یک طرف صورت و بدن
  • سردرد و سرگیجه ناگهانی
  • اختلال در تکلم ( بریده بریده حرف زدن )
  • اختلال در بلع غذا
  • اختلال شناخت
  • آلزایمر
  • اختلال در حفظ تعادل
  • مشکلات بینایی مانند دید دوتایی و تاری دید
  • سوزن سوزن شدن اندام ها

کاردرمانی

کاردرمانی پس از مرحله اولیه درمانی این عارضه و در روزهای ابتدایی باید شروع شود تا بیمار هرچه سریع تر به شرایط جسمانی طبیعی بازگردد.

مشکلات و اختلالات حرکتی دائمی به خصوص در زمینه حفظ تعادل با شدت های مختلف مهم ترین عارضه ای است که اغلب مبتلایان به این عارضه مغزی درگیر آن هستند که با کاردرمانی می توان به تخفیف آن ها کمک کرد.

بسیاری از بیماران مبتلا به سکته مغزی حتی در انجام امور روزمره مانند لباس پوشیدن ، غذا خوردن و … دچار مشکل هستند که با راهکارهای کاردرمانی می توان به بازیابی این توانایی ها کمک کرد.

روش های کاردرمانی سکته مغزی می تواند به افزایش استقلال بیمار و کاهش وابستگی اش به اطرافیان در انجام امور شخصی کمک زیادی بکند که این وضعیت نقش موثری در بهبود شرایط بیمار و کاهش مشکلاتش دارد.

هدف اصلی از برنامه کاردرمانی حفظ و بهبود توانایی های حرکتی فرد بیمار و کاهش مشلات وی برای داشتن زندگی بهتر پس از این عارضه مغزی است.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی سکته مغزی – توانبخشی سالمندان – کاردرمانی در پیروزی – کاردرمانی در شرق تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ