روشهای نوروتراپی

۱٫ نوروفیدبک و بیوفیدبک
بیوفیدبک یک ابزار آموزشی است که نوعی فعالیت فیزیولوژیکی را در بدن اندازه گیری می کند، و سیگنال های در حال تغییر را در زمان واقعی بازخورد می دهد و فرصتی را برای توسعه خودآگاهی بیشتر و همچنین یادگیری تأثیرگذاری بر فیزیولوژی شما در جهت مطلوب ایجاد می کند.

نوروفیدبک شکلی از بیوفیدبک است که بر اساس اندازه گیری مستقیم فعالیت مغز مانند EEG است. (من در این مقاله نوروفیدبک EEG را به طور کامل توضیح می دهم.)

واضح است که بیوفیدبک و نوروفیدبک اشکالی از نوروتراپی درونی هستند، اگرچه ممکن است جلسه تمرین خود نوعی تحریک باشد که به نوعی بر مغز فشار وارد می‌کند و “بازیابی” را تحریک می‌کند.

۲٫ تحریک مغز
نوروتراپی مبتنی بر تحریک مغز می تواند اشکال مختلفی داشته باشد.

tDCS – تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال
tDCS شامل اعمال ولتاژ DC (ثابت) به پوست سر است تا مغز را در نقاط تماس فعال (یا افزایش تحریک پذیری عصبی) یا مهار کند. شما به دو الکترود نیاز دارید که بین آنها جریان الکتریکی جریان دارد. یکی یا هر دو می تواند روی سر باشد (دوم می تواند در نزدیکی باشد، به عنوان مثال روی شانه). جریان کوچک (حدود ۱ میلی آمپر) را می توان به عنوان یک سوزن سوزن شدن خفیف احساس کرد.

پزشک می تواند انتخاب کند که الکترودها را کجا قرار دهد (و در نتیجه کدام قسمت از مغز را تحریک کند) و می تواند قطبیت را معکوس کند، بنابراین مغز را فعال یا مهار می کند.

این فناوری بسیار ساده و کم هزینه است – در واقع چندین دستگاه مصرف کننده در حال حاضر در بازار هستند به طور معمول چیزی حدود ده جلسه ممکن است در یک دوره چند هفته ای انجام شود.

تحقیقات اولیه برای tDCS نوید قابل توجهی را نشان می دهد – اگرچه هنوز باید به عنوان یک درمان تجربی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند که به افسردگی کمک می کند. اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر ناامن بودن آن وجود ندارد، اما اثرات طولانی مدت آن واقعاً شناخته شده نیست.

دیگر روشهای نوروتراپی

ابزار صوتی و تصویری (AVE)
ابزار صوتی تصویری (AVE) از نور و صدا برای ایجاد تغییرات در عملکرد مغز استفاده می کند. این فناوری که به عنوان تحریک صوتی بصری (AVS) نیز شناخته می‌شود، پاسخ طبیعی مغز را به دنبال فرکانس برمی‌انگیزد، به این معنی که امواج مغزی (EEG) ریتم تحریک را دنبال می‌کنند (یا به همراه می‌آورند) – مثلاً نور و صدا را با سرعت ۱۰ هرتز (ده برابر) می‌تابند. دوم) فعالیت EEG آلفا را تحریک می کند (زیرا ۱۰ هرتز در محدوده آلفا قرار دارد).

شواهد نشان می دهد که AVE ممکن است تغییراتی در انتقال دهنده های عصبی (مانند سروتونین، اندورفین ها) و همچنین در جریان خون مغزی ایجاد کند (اغلب در اختلالات مغزی تغییر می کند).

AVS می تواند یک مکمل مفید برای بیوفیدبک و نوروفیدبک باشد.

CES – تحریک الکتریکی جمجمه
تحریک الکتریکی جمجمه (CES) – همچنین به عنوان الکتروتراپی جمجمه یا تحریک الکتروتراپی جمجمه شناخته می شود – مانند tDCS است که یک محرک الکتریکی را به مغز اعمال می کند. اما به جای استفاده از یک ولتاژ ثابت، از جریان متناوب یا پالسی استفاده می شود. الکترودها معمولاً به لاله های گوش متصل می شوند.

CES برای اولین بار در اواخر دهه ۱۹۴۰ توسعه یافت و اکنون به عنوان یک درمان مبتنی بر شواهد کاملاً شناخته شده است. یکی از شناخته شده ترین و بهترین محصولات CES موجود، Alpha-Stim است. این دستگاه از یک شکل موج منحصر به فرد، پیچیده و ثبت شده استفاده می کند. بیش از صد مطالعه تحقیقاتی مستقل از اثربخشی Alpha-Stim برای اضطراب، استرس، سردرد ، میگرن ، اختلال خواب و افسردگی حمایت می کنند.

 

کلمات مرتبط :

روشهای نوروتراپی – بهترین درمان اختلالات روحی – نورفیدبک در پیروزی – بیوفیدبک در پیروزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ