درمان یکپارچگی حسی در کودکان اتیسم

برآوردهای کنونی نشان می دهد که مشکلات پردازش حسی همراه در بیش از ۸۰ درصد کودکان مبتلا به اوتیسم گزارش شده است. واکنش‌پذیری بیش از حد یا کم نسبت به ورودی‌های حسی اکنون یک معیار تشخیصی برای اختلالات طیف اوتیسم است.

یکپارچگی حسی روش رایجی است که در کاردرمانی کودکان استفاده می شود. نتایج یک نظرسنجی انجام شده بر روی کاردرمانگرانی که با کودکان مبتلا به اوتیسم کار می کنند گزارش می دهد که ۹۹٪ از درمانگران اظهار داشتند که به درمان یکپارچه سازی حسی مراجعه می کنند. بر اساس این نظریه؛ ۱٫ رشد حسی حرکتی برای یادگیری مهم است ۲٫ تعامل فرد با محیط ها رشد مغز را شکل می دهد. ۳٫ سیستم عصبی دارای قابلیت انعطاف پذیری است. ۴٫ فعالیت حسی-حرکتی معنادار یک واسطه قوی برای انعطاف پذیری است.

گزارش شده است که مشکلات پردازش حسی مشاهده شده در افراد مبتلا به اوتیسم با مشکلات عملکردی رفتاری و یا عملکردی و به طور خاص کلیشه ای یا تکراری با آرامش خود یا جستجوی حسی مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که رفتارهای تکراری، رفتارهایی مانند بالا رفتن، چرخش و چرخش ممکن است نشان دهنده وجود رفتارهای پردازش حسی باشد.

درمان یکپارچگی حسی

اهمیت حس
با توجه به مبانی نظری یکپارچگی حسی، سیستم دهلیزی، حس عمقی، لامسه، شنوایی و بینایی و حس بویایی و حس چشایی اهمیت بسزایی دارند. سیستم های لمسی/ حس عمقی و دهلیزی/ حس عمقی به طور معمول با سیستم های شنوایی و بصری تعامل دارند تا اطلاعات حسی چندوجهی مورد نیاز برای ایجاد یک پاسخ حرکتی معنادار را فراهم کنند. گزارش شده است که یکپارچگی حسی یک فرآیند پویا است که در طول توسعه حفظ می شود و اطلاعات حسی را می توان در نتیجه تعامل با محیط سازماندهی کرد.

سیستم لمسی
پوست گیرنده های متعددی دارد که لمس، فشار، بافت، گرما، درد و حرکت را درک می کند. هنگامی که گیرنده های لمسی با لمس، گرما یا لرزش تحریک می شوند، سیگنالی به بخش های مرتبط مغز منتقل می شود. سیستم لمسی یک سیستم حسی است که هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی بر رفتار تأثیر می گذارد. حس لامسه برای سازمان عصبی و توسعه پراکسیس بسیار مهم است.

سیستم دهلیزی
گیرنده های دهلیزی مرتبط با تعادل و گرانش هستند و در گوش داخلی قرار دارند که از کانال های نیم دایره ای، اوتریکل و ساکول تشکیل شده است. کانال‌های نیم دایره‌ای وظیفه تشخیص حرکت‌های زاویه‌دار، سریع و کوتاه را بر عهده دارند و منجر به حرکات فازی اندام و راست شدن لحظه‌ای سر می‌شوند. سیستم دهلیزی سیستمی است که بر تعادل، حرکات چشم، وضعیت بدن، تونوس عضلات و توجه تأثیر می گذارد.

سیستم اختصاصی
این سیستم با موقعیت و حرکت مرتبط است. فشار دادن و کشیدن فعالیت های مربوط به عضلات و مفاصل فعالیت هایی هستند که حداکثر تحریک را برای این سیستم فراهم می کنند. سیستم حس عمقی اطلاعاتی در مورد کنترل وضعیتی و حرکتی چشمی، موقعیت در فضا و تعادل همراه با سیستم دهلیزی و بینایی ارائه می دهد. از نظر مشکلات گزارش شده در سیستم دهلیزی و حس عمقی، مشکلات در طرح خوب بدن و رشد جانبی، تعادل ضعیف، کنترل وضعیتی ضعیف و مشکلات در حرکات هماهنگ در کودکان مبتلا به اوتیسم مشاهده می شود.کودکانی که نسبت به تحریک حس عمقی کم پاسخ می‌دهند، تمایز و آگاهی حس عمقی ضعیفی دارند و از ورودی‌های حس عمقی به درستی استفاده نمی‌کنند. بنابراین آنها تمایل دارند اسباب بازی های خود را به راحتی بشکنند و تونوس وضعیتی پایینی دارند. گاز گرفتن، هل دادن، ضربه، خراش، ضربه، پرتاب کردن، آویزان شدن و رفتارهای پرخاشگرانه و همچنین رفتارهای خود تحریکی و بیش فعالی مانند کوبیدن سر، گاز گرفتن دست در کودکانی که به دنبال ورودی های حس عمقی هستند مشاهده می شود.

یکپارچگی حسی فرآیند سازماندهی اطلاعات حسی در مغز به منظور ایجاد پاسخ انطباقی است. هدف درمان یکپارچگی حسی در کودکان اتیسم ارائه تجربیات حسی کنترل شده و معنادار است تا کودک بتواند به طور خود به خود و مناسب پاسخ هایی را شکل دهد که نیاز به ادغام آن احساسات دارد.

درمان یکپارچگی حسی برای چه مواردی استفاده می شود؟

درمان یکپارچگی حسی برای کمک به کودکان استفاده می شود که یاد بگیرند از تمام حواس خود با هم استفاده کنند – یعنی لامسه، بویایی، چشایی، بینایی و شنوایی. ادعا می شود که این درمان می تواند مشکلات مرتبط با اوتیسم، مانند رفتار چالش برانگیز یا رفتارهای تکراری را بهبود بخشد. این رفتارها می تواند مربوط به مشکلات پردازش اطلاعات حسی باشد.

درمانگران همچنین گاهی اوقات پیشنهاد می‌کنند که درمان یکپارچگی حسی می‌تواند به سایر ویژگی‌های اوتیسم مانند مشکلات در بازی و تنظیم هیجانی کمک کند.

بهترین کاردرمانی شرق تهران

خدمات کاردرمانی از جمله یکپارچگی حسی برای کودکان اوتیسم یکی از خدماتی است که در کلینیک کاردرمانی لبخند (بهترین کاردرمانی در منطقه ۱۳ تهران) ارائه می شوند ، عزیزانی که در مناطق شرق تهران از جمله سی متری نیروهوایی‌، امامت ، پیروزی ، امام حسین ، افسریه ، نبرد ، آهنگ و … زندگی می کنند برای دریافت خدمات کاردرمانی اتیسم می توانند به کلینیک توانبخشی لبخند مراجعه کنند.

 

کلمات مرتبط :

یکپارچگی حسی در اتیسم – کاردرمانی اتیسم در شرق تهران – درمان یکپارچگی حسی در کودکان اتیسم – بهترین مرکز توانبخشی اتیسم در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ