بهترین مرکز کاردرمانی اوتیسم در تهران (کلینیک توانبخشی لبخند) از تکنیک های درمان اوتیسم همچون رفتاردرمانی ، بازی درمانی و … بهره می برد.

کاردرمانگران کودکان می توانند از کودکان اوتیسم حمایت کنند تا هر کودک بتواند استقلال خود را افزایش دهد، به محیط طبیعی خانه و اجتماع خود دسترسی داشته باشد و در فعالیت هایی که برای کودک و خانواده اش مهم است شرکت کند. کاردرمانی اوتیسم می تواند با ادغام فعالیت های پردازش حسی، تمرین مهارت های حرکتی و موارد دیگر مفید باشد.

بسته به شرایط هر کودک، انواع روش های کاردرمانی کودکان می تواند متفاوت باشد. از آنجا که هر کودک منحصر به فرد است، درمان مورد نیاز آنها نیز منحصر به فرد خواهد بود. بسته به نیاز کودک شما درمان های مختلفی وجود دارد. یک کودک در طیف اوتیسم ممکن است در زمان‌ های مختلف به درمان‌ های متفاوتی نیاز داشته باشد.

کاردرمانی کودکان اوتیسم به شدت فردی است. بنابراین، برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است تنها به کاردرمانی نیاز داشته باشند تا بتوانند در فعالیت‌های زندگی روزمره و فعالیت‌های ابزاری زندگی روزمره مستقل عمل کنند. جلسات درمانی معمولاً نیم ساعت و یک تا دو بار در هفته است.

کودکان در طیف اوتیسم نیز ممکن است از شرکت در گفتار درمانی سود ببرند. گفتار درمانی می تواند بر چالش های خاص زبان و ارتباطات تمرکز کند. گفتار درمانی می تواند به افراد مبتلا به اوتیسم کمک کند تا مهارت های ارتباط کلامی، غیرکلامی و اجتماعی خود را بهبود بخشند و افزایش دهند. اهداف گفتار درمانی شامل افزایش استقلال در ارتباطات در محیط خانه و اجتماع است.

درمان تحلیل رفتار کاربردی (ABA) نیز نوع دیگری از درمان برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم است. درمان ABA به درک چگونگی عملکرد رفتار در موقعیت های واقعی می پردازد. هدف اصلی تحلیل رفتار کاربردی افزایش رفتارهای مفید و کاهش رفتارهایی است که به خود آسیب زننده، خطرناک یا بر یادگیری تأثیر می گذارند.

بهترین مرکز کاردرمانی اوتیسم در تهران

متخصصان ما در مرکز کاردرمانی و گفتاردرمانی لبخند در خیابان پیروزی (بهترین کاردرمانی شرق تهران) از دانش و تجربه خود برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم بهره می برند.

مهارت‌ ها و فعالیت‌ هایی که کاردرمانگران ما می‌توانند به کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم در دستیابی به آن‌ها کمک کنند، عبارتند از:

 • فعالیت های روزمره زندگی: برس زدن مو، حمام کردن، لباس پوشیدن، نظافت، خود تغذیه. 
 • بازی و تعامل اجتماعی از جمله اشتراک‌گذاری، نوبت گرفتن، شروع، ادامه و پایان دادن به مکالمات، و یک بازیکن تیمی.
 • فعالیت های ابزاری زندگی روزمره: خرید مواد غذایی، خشکشویی، آشپزی، مدیریت پول
 • ارائه پشتیبانی برای تکمیل این وظایف با یادآوری بصری یا شفاهی، ارائه راه حل هایی برای اختلالات حسی در حین انجام این وظایف
 • مهارت های عملکرد اجرایی: سازماندهی، توالی، حافظه کاری
 • استفاده از راه حل های تطبیقی مانند تایمرهای بصری یا یادآورهای شفاهی از فناوری کمک مجازی
 • مهارت های پیش تحصیلی: دست خط، مهارت قیچی، رنگ آمیزی، طراحی
 • استفاده از ابزارهای تطبیقی مانند کاغذ تطبیقی، گیره مداد، قیچی حلقه ای، وزنه مداد
 • پردازش حسی: کمک به تنظیم سیستم های حسی برای ارتقای سطوح بهینه برانگیختگی
 • شنیداری: استفاده از هدفون هنگام رفتن به فروشگاه مواد غذایی برای جلوگیری از برخی از نویزهای خارجی
 • بصری: استفاده از عینک آفتابی در داخل برای کاهش نور شدید در یک اتاق یا فروشگاه یا استفاده از لامپ در مقابل چراغ های سقفی در خانه یا اتاق خواب.
 • خوراکی: استفاده از یک آدامس خوراکی جویدنی یا قوی برای کمک به جلوگیری از قرار دادن اسباب بازی ها و سایر اشیاء غیر خوراکی در دهان.
 • لمسی: فراهم کردن یک فیجت برای مشغول نگه داشتن دست ها در هنگام تلاش برای گوش دادن یا صحبت کردن با شخص دیگری. گزینه دیگر ارائه لباس های لمسی است.
 • آگاهی ایمنی: در خانه و جامعه

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ