بازی درمانی در اوتیسم یکی از برنامه های درمانی کاردرمانی است که توسط متخصصان ما در مرکز کاردرمانی لبخند (بهترین کاردرمانی شرق تهران) ارائه می شود.

کودکانی که با علائم مرتبط با اختلال طیف اوتیسم (ASD) تشخیص داده شده اند، دنیا را به شیوه ای منحصر به فرد تجربه می کنند. ASD می تواند از یک فرد به فرد دیگر از نظر هر دو شاخص و همچنین رفتار متفاوت باشد. دو دسته اصلی از صفات وجود دارد که این تشخیص را تشکیل می دهند ، ارتباطات اجتماعی و یکپارچگی حسی. 

بازی درمانی در اوتیسم

بازی درمانی می تواند برای درمان مشکلات رفتاری کودکان مبتلا به اختلال طیف اتیسم (ASD) استفاده شود.

گاهی اوقات، افراد مبتلا به ASD ممکن است در ارتباط با مشکلاتی از جمله درک نشانه های اجتماعی، ابراز احساسات، پاسخ دادن در موقعیت های اجتماعی، تکرار در زبان و مبارزه با تماس چشمی دچار مشکل شوند. در نتیجه، ممکن است سوء تفاهم وجود داشته باشد، زیرا آنها محیط اجتماعی خود را به شیوه مورد نظر تفسیر نکرده اند.

متخصصان سلامت روان کودک مانند روانشناسان و متخصصان کاردرمانی اوتیسن می‌توانند از طریق الگوبرداری از رفتار سالم و پاسخ‌های عاطفی که شامل بیان چهره و کلامی و حمایت از رشد مهارت‌های ارتباطی مثبت و مؤثر باشد، از رشد در این زمینه حمایت کنند.

متخصصان کاردرمانی اوتیسم که خدمات بازی درمانی را ارائه می دهند از هنرهای بیانی، حالات صورت ثابت، عروسک‌ها و داستان‌ ها برای کمک به بهبود کودکان مبتلا به اوتیسم بهره می برند.


بیشتر بخوانید : بهترین مرکز درمان اتیسم


استفاده از بازی حسی برای مقابله با چالش های حسی با ASD

درمانگران می توانند از بازی حسی برای رسیدگی به مسائل رفتاری و عاطفی کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) استفاده کنند.

علاوه بر این، کودکان مبتلا به ASD ممکن است بسته به آنچه در اطرافشان می‌گذرد، چالش‌های حسی را تجربه کنند: مثلاً دما، بو، غذا یا صدا. 

هنگامی که این رفتارها در خانه یا در کلاس نشان داده می شود، می تواند مانند اختلال یا مخالفت به نظر برسد. در حقیقت، یک کودک مبتلا به ASD فقط مقدار زیادی استرس و اضطراب را تجربه می کند. این ممکن است به این معنی باشد که ابراز احساسات و درخواست حمایت برای آنها مشکل است. صداهای ملایم، موسیقی، یک اتاق ساکت یا یک فرد امن ممکن است به کودک کمک کند.

بازی درمانگران همچنین ممکن است از آب و شن و ماسه از طریق بازی حسی برای رسیدن به همان هدف استفاده کنند. برای حمایت از دشواری کودک در تصمیم گیری در یک لحظه، بزرگسالان می توانند ورودی های حسی را کاهش دهند.

فعالیت‌هایی که می‌توانند به تقویت و تقویت انعطاف‌پذیری کودک در این زمینه کمک کنند، می‌توانند شامل داستان‌ های اجتماعی، تعیین اهداف یک یا دو مرحله‌ای، ایجاد یک برنامه با کمک بصری، و حفظ یک برنامه واقعی هم در طول روز و هم در خانه باشد. 

حمایت یک متخصص کاردرمانی و بازی درمانی در اوتیسم که تجربه کار با افراد مبتلا به ASD را دارد نیز می تواند حمایت ارزشمندی را در رابطه با مشکلات حسی ارائه دهد.

متخصصان ما در مرکز توانبخشی لبخند در پیروزی ، خدمات تخصصی کاردرمانی ذهنی و جسمی را برای کودکان مبتلا به اوتیسم و سایر مشکلات ذهنی ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ