اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD) یک اختلال رفتاری است که قبل از رسیدن کودک به سن ۸ سالگی شروع می شود و تا سال های نوجوانی ادامه می یابد. با مداخله و درمان زودهنگام، علائم می توانند بهبود یابند.

علائم اختلال نافرمانی مقابله ای

وقتی کودکان ODD دارند، مشکلات رفتاری آنها در زندگی روزمره آنها اختلال ایجاد می کند. آنها احتمالاً مشکلات تحصیلی دارند. آنها ممکن است از نظر تحصیلی عقب بیفتند زیرا به دلیل رفتار نادرست از کلاس اخراج شده اند یا ممکن است به دلیل امتناع از انجام کار در کلاس های خود مردود شوند.

کودکان مبتلا به ODD نیز در روابط خود دچار مشکل می شوند. آنها ممکن است به دلیل شدت مشکلات رفتاری خود برای حفظ روابط دوستانه تلاش کنند. رفتار آنها همچنین ممکن است تأثیر جدی بر روابط آنها با خواهر و برادر و سایر اعضای خانواده بگذارد.

به منظور واجد شرایط بودن برای تشخیص ODD، کودکان باید حداقل به مدت شش ماه علائم را نشان دهند. رفتار نادرست باید ثابت و فراتر از آن چیزی باشد که از نظر رشد مناسب تلقی می شود. علائم ODD عبارتند از: 

  • رفتار خشونت آمیز
  • دیگران را به خاطر اشتباهات سرزنش می کند
  • تلاش های عمدی برای آزار دیگران
  • مشاجره بیش از حد با بزرگسالان
  • کج خلقی مکرر و شدید
  • طغیان های مکرر عصبانیت
  • امتناع از رعایت قوانین
  • کینه توز نسبت به دیگران
  • مکرراً از مرجع سؤال می کنند

علل اختلال نافرمانی مقابله ای

هیچ دلیل شناخته شده ای برای ODD وجود ندارد، اما چندین نظریه مختلف وجود دارد. تئوری رشد نشان می دهد که کودکان زمانی که در دوران کودکی برای ایجاد خودمختاری تلاش می کنند دچار ODD می شوند.

طبق نظریه یادگیری، ODD نشان دهنده رفتار آموخته شده است که توسط بزرگسالان تقویت می شود. برای مثال، کودکی که به دلیل رفتار نادرست مورد توجه قرار می گیرد، ممکن است تمایل بیشتری به ادامه بدرفتاری داشته باشد.

مطالعات تخمین می‌زنند که بین ۱ تا ۱۶ درصد از کودکان در سن مدرسه ممکن است ODD داشته باشند.۳ این بیماری در پسران شایع‌تر از دختران است. گاهی اوقات ODD همراه با سایر اختلالات رفتاری یا مسائل مربوط به سلامت روان مانند ADHD، افسردگی و اضطراب رخ می دهد.

روشهای درمان

یک پزشک یا متخصص سلامت روان ارزیابی کاملی از کودک شما انجام خواهد داد. مصاحبه ها، پرسشنامه ها و مشاهدات ممکن است برای ارزیابی فرزند شما استفاده شود.

چندین گزینه درمانی برای اختلال نافرمانی مقابله ای وجود دارد. یک متخصص سلامت روان تعیین می کند که کدام درمان ها بر اساس نیازهای کودک شما احتمالاً مؤثرتر هستند. درمان های رایج عبارتند از:

خانواده درمانی: بسته به سن کودک و نیازهای خانواده، ممکن است خانواده درمانی ضروری باشد. خانواده درمانی ممکن است شامل والدین ناتنی، خواهر و برادر یا ترکیبی از اعضای خانواده باشد.

گروه درمانی: کودکان مبتلا به ODD اغلب فاقد مهارت های اجتماعی هستند. گروه درمانی می تواند راهی موثر برای آنها باشد تا یاد بگیرند که چگونه با همسالان خود به شیوه ای اجتماعی مناسب تر تعامل کنند.

درمان فردی: بسته به سن کودک و نیازهای درمانی، درمان فردی ممکن است به مشکلات اساسی افسردگی یا اضطراب رسیدگی کند. آموزش مهارت ها اغلب برای آموزش تکنیک های مدیریت خشم، مهارت های حل مسئله و کنترل تکانه به کودک استفاده می شود.

مدیریت دارو: دارویی وجود ندارد که مشکلات رفتاری را برطرف کند. اما کودکان ممکن است از دارو برای مسائل همراه مانند ADHD یا افسردگی که ممکن است به مشکلات رفتاری کمک کنند، سود ببرند.

آموزش والدین: روش های اصلاح رفتار می تواند راه های موثری برای کاهش مشکلات رفتاری باشد.

گاهی اوقات، یک پزشک به طور جداگانه با مراقبین خود ملاقات می کند تا در مورد تکنیک های خاص فرزندپروری که می تواند رفتار نادرست را کاهش دهد، آموزش دهد.

 

کلمات مرتبط :

اختلال نافرمانی مقابله ای – اختلالات رفتاری در کودکان – درمان اختلالات رفتاری کودکان – کاردرمانی ذهنی – توانبخشی ذهنی کودکان – بهترین مرکز کاردرمانی ذهنی در شرق تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ