آب درمانی برای کودکان اوتیسم

اختلالات طیف اوتیسم به طرق مختلفی از مشکلات رفتاری و ارتباطی گرفته تا ناتوانی های رشدی و شناختی بروز می کند. به همین دلیل، طیف گسترده ای از گزینه های درمانی ممکن برای کودکان مبتلا به اوتیسم، از جمله درمان های رفتاری، داروها، کاردرمانی و غیره وجود دارد.

یکی از درمان های رایج برای کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم، آب درمانی یا هیدروتراپی است. این درمان‌ها از غوطه‌ور شدن در آب برای دستیابی به دستاوردهای درمانی استفاده می‌کنند که ممکن است در حالت عادی برای کودک دشوار باشد.

فواید آب درمانی برای کودکان اوتیسم

آب درمانی ورزش خوبی است
ورزش و فعالیت بدنی برای سلامت جسمانی و تندرستی کودکان مبتلا به اوتیسم به همان اندازه برای کودکان دیگر دارای اهمیت است. متأسفانه، بسیاری از کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم ممکن است به دلیل اختلالات حرکتی، انگیزه پایین، عدم اعتماد به نفس یا عدم هدایت ساختارمند، ورزش کردن را از برنامه زندگی خود حذف کنند.

ورزش نکردن ممکن است یکی از دلایلی باشد که کودکان مبتلا به اوتیسم در مقایسه با جمعیت عمومی بیشتر در معرض خطر اضافه وزن هستند. ورزش و درمان در آب می‌تواند به تناسب اندام بچه‌ها کمک کند و عملکرد حرکتی و استقامت لازم برای ادامه ورزش خود را به آنها بدهد.

آب درمانی می تواند رفتارهای اجتماعی را بهبود بخشد
بیش از هر چیز، بسیاری از کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم برای اجتماعی شدن تلاش می کنند. از آنجایی که درمان‌های آبی ماهیتاً اجتماعی هستند (این درمان‌ها بین یک درمانگر و یک یا چند بیمار انجام می‌شوند)، می‌توانند به کودکان مبتلا به اوتیسم روشی ساختار یافته برای ایجاد پیوندهای اجتماعی و یادگیری مهارت‌های بین فردی ارائه دهند که می‌تواند به سایر حوزه‌های زندگی منتقل شود.

علاوه بر این، ورزش‌ های هوازی مانند شنا باعث کاهش رفتارهای منفی رایج در کودکان مبتلا به اوتیسم، مانند تکان دادن، چرخیدن، تکان دادن سر، تکان دادن دست، ضربه زدن به اشیا و خیره شدن می‌شود. این نوع رفتارها می تواند مانعی برای اجتماعی شدن عادی باشد و کاهش آنها ممکن است ارتباط اجتماعی با همسالان و سایر افراد را آسان تر کند.

آب درمانی می تواند به اختلالات پردازش حسی کمک کند
اوتیسم اغلب با اختلالات پردازش حسی همراه است و باعث می شود کودکان از بار حسی مکرر رنج ببرند. نشان داده شده است که فشار هیدرواستاتیک در آب با ایجاد یک محیط فیزیکی آرام به کودکان مبتلا به اختلالات پردازش حسی یا مشکلات دهلیزی کمک می کند.

نکات پایانی
در حالی که آب درمانی ممکن است یک گزینه درمانی ایده آل برای بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم باشد، اما برای همه مناسب نیست. نیازهای هر کودک مستلزم یک دوره درمانی منحصر به فرد است و تنها مشاوره با یک متخصص آموزش دیده و کاردرمانگر حوزه اوتیسم می تواند آن را پیدا کند.

 

کلمات مرتبط :

آب درمانی برای کودکان اوتیسم – فواید آب درمانی برای اوتیسم – کاردرمانی اوتیسم در پیروزی – بهترین مرکز کاردرمانی اوتیسم در شرق تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
مشاوره در واتس آپ